Ivana Vaňková » O Mně

O Mně

omneNarodila se 12.7.1978 ve východoslovenském městečku Svidník ukrajinské mamince a rusínskému tatínkovi. Dětství prožila v nedaleké vesničce Hrabovčík. Již odmalička navštěvovala ZUŠ, obory zpěv a klavír, chodila na různé soutěže, recitovala v ruském jazyce na Puškinových památnících a aktivně se věnovala místní folklorní hudbě. Původně chtěla studovat zpěv, ale nakonec se rozhodla pro hudebně-dramatický obor na košické konzervatoři. Během studia 5.ročníku byla jednu sezónu také členkou divadla Alexandra Duchnoviča v Prešově, které hraje v ukrajinském jazyce a v rusínském nářečí.

Následně byla přijata na JAMU, kde vystudovala obor muzikálové herectví v ateliéru doc. Jany Janěkové. Za dob studií účinkovala například v inscenaci Hamlet (Ofélie), Kdyby tisíc klarinetů (Tereza), Hair a absolvovala v roce 2001 rolí Dorotky v muzikálu „Oz“.

S Městským divadlem Brno začala spolupracovat již během studia čtvrtého ročníku v roli Anity ve West side story a to rovnou v anglicko-německém nastudování pro zahraniční turné. Následně dostala nabídku do stálého angažmá, kde je od 1. 6. 2001 jako členka muzikálového souboru.

Následovala řada muzikálových i činoherních rolí, např.: Vasja, Kalyna (Koločava), Uršula (Manželství na druhou aneb Barillonova svatba), Hazel Nilesová (Smutek sluší Elektře), Slečna Fritzie Kostová (Cabaret), 1. slečna a další (Osudy dobrého vojáka Švejka), Elisa (Kamenný host aneb Prostopášník), Cecilie Cardewová (Jak je důležité míti Filipa), Jarmila (Máj), Victoria (Hair), Ahinsa (Zahrada divů), Tereza (Kdyby tisíc klarinetů)…..

Účinkuje také v koncertních představeních Muzikály z Broadwaye, Jazz Side Story a Jesus Christ Superstar.

Mimo prkna MdB ji mohli diváci vidět v Národním divadle v Brně v roli Aldonzy v muzikálu Muž z kraje la Mancha, v divadle Nová scéna v Bratislavě v roli Sheilly v muzikálu Hair a v plzeňském divadle J. K. Tyla v roli Conchita v ruském rockovém muzikálu Juno a Avos.

Jejím televizním debutem byla role operní subrety Elly Vienny, ve třetí řadě Četnických humoresek.

Je partnerkou herce a režiséra Petra Gazdíka, v roce 2008 se jim narodil syn Josífek.

 

Ocenění

Za sezonu 2005/2006 k ní přilétla Křídla, kde vyhrála ocenění za nejoblíbenější herečku souboru.

 

Charita

Focení charitativního kalendáře 2013 s fotografiemi Roberta Vana v rámci projektu Podpora slumových škol v Bangladéši